Darmowa dostawa od 190,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Antyperspirant i dezodorant – czym się różnią i który wybrać?

2022-01-21
Antyperspirant i dezodorant – czym się różnią i który wybrać?

Choć pot to naturalna wydzielina naszego organizmu, jego obecność to często powód wstydu, niepewności siebie oraz dyskomfortu – szczególnie kiedy wydzielany jest w nadmiernej ilości. Dezodoranty i antyperspiranty to kosmetyki, które pozwalają na zamaskowanie nieprzyjemnych konsekwencji pocenia się. Czym się różnią? Które z nich warto wybrać?

Dezodoranty

Dezodorant – właściwości

Dezodoranty zapobiegają pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu potu, znajdującego się na powierzchni skóry, umożliwiają jego neutralizację lub zamaskowanie. W swoim składzie zawierają najczęściej składniki, które pozwalają na:

  • zahamowanie rozwoju bakterii i procesów utleniania,
  • ukrycie przykrego zapachu,
  • zatrzymanie procesów utleniania odpowiedzialnych za powstawanie związków o brzydkiej woni.

Dezodorant – składniki

W składzie naturalnych dezodorantów znajdują się najczęściej substancje bakteriobójcze, antyoksydacyjne i zapachowe, składniki nawilżające, regenerujące, łagodzące oraz takie, które mechanicznie pochłaniają pot.

Najczęściej pojawiającymi się składnikami naturalnych dezodorantów są ałun potasowy, tlenek cynku, wodorowęglan sodu, wodorotlenek magnezu, glinka zielona, skrobia z tapioki, olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego) i hydrolaty.

Dobrym przykładem naturalnego dezodorantu jest dezodorant ziołowy Sylveco, który dzięki naturalnym składnikom doskonale neutralizuje przykre zapachy oraz przywraca świeżość i komfort. W swoim składzie zawiera m.in. korę dębu oraz olej z nasion słonecznika.

Rodzaje dezodorantów

Naturalne dezodoranty mogą występować w kilku formach:

  • w kulce,
  • w sztyfcie,
  • sprayu,
  • żelu,
  • kremie.

Dla kogo dezodoranty?

Dezodoranty sprawdzą się w codziennej pielęgnacji osób, które pocą się umiarkowanie. Pozwalają na kilkugodzinne maskowanie nieprzyjemnego zapachu potu.

Antyperspiranty

Antyperspirant – działanie

Antyperspiranty to kosmetyki, które w miejscu aplikacji pozwalają na czasowe ograniczenie wydzielania potu poprzez zwężenie porów. Blokada ta może zostać łatwo usunięta w czasie kąpieli czy naturalnego złuszczania się naskórka.

Antyperspirant – składniki

W antyperspirancie znajdują się aktywne składniki, hamujące wydzielanie potu: związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. Glin jest jednym z trzech naturalnie występujących w środowisku pierwiastków. Choć stosowanie go wywołuje niekiedy kontrowersje, to niewielka zawartość tego pierwiastka w antyperspirantach nie powinna wywierać szkodliwego wpływu na organizm.

Zasady stosowania antyperspirantu

W czasie regularnego stosowania antyperspirantów warto kierować się poniższymi zasadami:

  • nie stosuj kosmetyku na skórę podrażnioną lub po depilacji,
  • stosuj antyperspirant tylko na suchą i czystą skórę,
  • nie używaj antyperspirantu przed wyjściem na słońce,
  • rób przerwy w stosowaniu antyperspirantu. 

Typy antyperspirantów

Podobnie do dezodorantów antyperspiranty występują w różnych formach, które ułatwiają ich aplikację w miejscu wydzielania potu:

  • w sztyfcie,
  • w aerozolu,
  • w kulce,
  • w kremie.

Dla kogo antyperspirant?

Antyperspiranty to kosmetyki polecane dla osób, które mierzą się z nadmiernym wydzielaniem potu. Ich działanie jest dłuższe (trwa nawet do 48h), co umożliwia długotrwałe zachowanie świeżości pod pachami.

Dezodorant antyperspiracyjny

Na rynku dostępne są również dezodoranty antyperspiracyjne, czyli kosmetyki, które łączą w sobie działanie dezodorantu i antyperspirantu – zarówno neutralizują nieprzyjemny zapach potu, jak i ograniczają jego wydzielanie.

Antyperspirant czy dezodorant?

Antyperspirant to dobry wybór dla osób, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem potu i chcą zachować komfort oraz świeżość przez dłuższy czas niż kilka godzin. Warto jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem kosmetyków ograniczających wydzielanie potu skonsultować z lekarzem, by znaleźć przyczynę takiej reakcji organizmu. Nadpotliwość może być powodowana m.in. cukrzycą, nadczynnością tarczycy czy schorzeniami neurologicznymi.

Dezodorant natomiast sprawdzi się w codziennej pielęgnacji osób, które pocą się umiarkowanie. Jego działanie umożliwia kilkugodzinną neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Dezodoranty polecane są szczególnie osobom, które zwracają uwagę na składy kosmetyków i cenią sobie ich bezpieczeństwo.

pixel