Darmowa dostawa od 190,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oleje roślinne – które warto wybrać?

2022-02-04
Oleje roślinne – które warto wybrać?

Oleje roślinne to dobre źródło składników odżywczych. Które z nich warto wybrać i włączyć do codziennej diety?

Czym jest olej roślinny?

Olej roślinny to tłuszcz pochodzenia roślinnego, który występuje w formie płynnej. Może być pozyskiwany na przykład z nasion, pestek, jąder nasiennych, owoców czy kiełków roślin.

Co zawierają oleje roślinne?

Oleje roślinne najczęściej zawierają wolne kwasy tłuszczowe, witaminę E, A, D oraz fosfolipidy.

Olej tłoczony na zimno czy olej rafinowany?

Oleje tłoczone na zimno mają ciemniejszą barwę, zachowują charakterystyczny smak i zapach rośliny, z której powstały oraz szybciej tracą swoją świeżość w porównaniu do olejów rafinowanych. Zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych i są bogatsze w składniki odżywcze.

Oleje rafinowane są jaśniejsze niż oleje tłoczone na zimno, nie mają zapachu oraz smaku, mają dłuższą przydatność do spożycia, zawierają mniej składników odżywczych.

Które oleje warto wybrać?

Warto wybierać oleje, których skład jest pełen substancji o korzystnym wpływie na zdrowie. Przedstawiamy 6 olejów o cennych właściwościach:

  • Olej z orzechów włoskich
  • Olej z czarnuszki
  • Olej z pestek dyni
  • Olej sezamowy
  • Olej lniany

Olej z orzechów włoskich – właściwości

Olej z orzechów włoskich charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega–3 oraz omega–6, witamin z grupy B, witamin E i K. Działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, może wpływać na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Ma wyjątkowy smak, który wzbogaci dania kuchni włoskiej i orientalnej.

Olej z orzechów włoskich należy spożywać na zimno.

Olej z czarnuszki – właściwości

Olej z czarnuszki to źródło witaminy E, beta-karotenu, biotyny, przeciwutleniaczy oraz kwasów omega–6, omega–9 i omega–3. Może łagodzić dolegliwości żołądkowe, poprawiać funkcjonowanie wątroby oraz obniżać poziom glukozy we krwi.

Olej z czarnuszki ma charakterystyczny, korzenny zapach. Dobrze podkreśla smak zup, sosów, sałatek czy kasz. Przeznaczony do stosowania na zimno.

Olej z pestek dyni – właściwości

Olej z pestek dyni w swoim składzie zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (omega–6), witaminy A, E, D oraz te z grupy B, potas, cynk oraz fitosterole. Wspiera walkę z pasożytami układu pokarmowego oraz wspomaga pracę prostaty.

Olej z pestek dyni  ma ciemnozielony kolor oraz orzechowy smak. Stanowi dobry dodatek do chleba, sałatek, warzyw oraz surówek. Należy spożywać go na zimno.

Olej sezamowy – właściwości

Olej sezamowy to źródło fitosteroli, witaminy E, A, tiaminy, ryboflawiny oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające, a także może zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Olej sezamowy dobrze podkreśli smak potraw przygotowywanych na zimno.

Olej lniany – właściwości

Olej lniany zawiera bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych omega–3 oraz omega–6. Wspiera pracę układu nerwowego (pamięć i uczenie się), wspomaga proces trawienia, reguluje poziom cholesterolu we krwi, wpływa na redukcję stanów zapalnych. Stosowany zewnętrznie m.in. poprawia elastyczność skóry.

Olej lniany należy spożywać na zimno. Dobrze podkreśla smak rozmaitych dań, sałatek czy surówek.

Oleje do smażenia

Smażenie jest jednym z mniej zdrowszych sposobów przyrządzania jedzenia, choć czasem trudno jest go uniknąć. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będą oleje, które zawierają dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Są to między innymi:

Jak przechowywać oleje roślinne?

Oleje roślinne tłoczone na zimno należy przechowywać w zaciemnionym miejscu, najlepiej w temperaturze około 4–7 stopni Celsjusza (np. w ciemnej spiżarni). Po otwarciu trzymać w lodówce tak długo, jak zostało to wskazane na etykiecie produktu.

Oleje roślinne – podsumowanie

Oleje roślinne zawierają wiele cennych składników odżywczych oraz charakteryzują się korzystnym wpływem na funkcjonowanie organizmu. Warto, więc włączyć je do codziennej diety.

pixel