Darmowa dostawa od 190,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szampon do włosów w kostce – co musisz o nim wiedzieć?

2022-01-07
Szampon do włosów w kostce – co musisz o nim wiedzieć?

Szampon w kostce to naturalny kosmetyk, który stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnego, płynnego szamponu. Sięgają po niego przede wszystkim zwolennicy idei „zero waste” i ekologii, ale nie tylko. Czym jest szampon w kostce i co musisz o nim wiedzieć?

Czym jest szampon w kostce?

Szampon do włosów w kostce to produkt przeznaczony do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Najczęściej powstaje z detergentu (np. Sodium Lauryl Sulfate czy Sodium Coco Sulfate), odpowiedzialnego za usuwanie zabrudzeń, substancji kondycjonujących, które sprawiają, że włosy są błyszczące i się nie elektryzują, substancji buforujących, odpowiadających za odpowiednie pH szamponu oraz z wyciągów rozmaitych roślin – nadają one szamponowi dodatkowych właściwości pielęgnujących. W wyniku odpowiedniego połączenia składników powstaje kostka

W zależności od przeznaczenia szamponu (np. do włosów przetłuszczających się) kosmetyk może zawierać dodatkowe substancje, które wzmacniają jego działanie.

Dla kogo szampon w kostce?

Szampon w kostce świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Stanowi szczególnie dobry wybór dla osób, które chcą zadbać o środowisko i cenią sobie naturalny skład.

Jak działa szampon w kostce?

Szampon w kostce działa niemalże tak samo, jak ten w płynie. Wynika to z faktu, że oba kosmetyki tworzone są na bazie podobnych środków myjących.

Szampony w kostce częściej zawierają łagodniejsze substancje czyszczące, co sprawia, że nie podrażniają skóry głowy i zmniejszają dotychczasowe problemy z jej zaczerwieniem oraz swędzeniem. W miarę dobrze się pienią oraz skutecznie oczyszczają  włosy.

Czy warto stosować szampon w kostce?

Szampon w kostce to kosmetyk, który z pewnością warto stosować:

 • najczęściej pakowany jest wyłącznie w papier, więc przyczynia się do ochrony środowiska i ograniczenia plastiku,
 • nie zajmuje wiele miejsca,
 • łatwy do przewożenia i przenoszenia – sprawdzi się w podróży,
 • możesz go w pełni wykorzystać – bez pozostawiania resztek,
 • często ma łagodny i naturalniejszy skład,
 • nie zawiera dodatku mydła i tym samym nie zaburza pH skóry głowy,
 • jest bardzo wydajny.

Jak używać szamponu w kostce?

Używanie szamponu w kostce jest równie proste i przyjemne, jak stosowanie jego płynnej wersji. Istnieją różne techniki, które ułatwiają pielęgnację włosów tym kosmetykiem, poniżej przedstawiamy 2 najpopularniejsze:

 1. Pierwsza z nich polega na zwilżeniu szamponu i potarciu go w dłoniach (jak mydło). Powstałą w ten sposób pianę nałóż na namoczone wcześniej włosy i wmasuj w skórę głowy. Pozostałości szamponu spłucz obficie wodą.  
 2. Druga technika wymaga przygotowania pojemniczka (np. słoika). Wrzuć do niego szampon w kostce, zalej wodą i wstrząśnij. Powstałą pianę nałóż na zmoczone włosy i skórę głowy. Pamiętaj, aby wyciągnąć szampon po zastosowaniu – dzięki temu unikniesz jego całkowitego rozpuszczenia.

Nie zaleca się stosowania szamponu w kostce bezpośrednio na włosy i skórę głowy. Tarcie kostką może doprowadzić do ich uszkodzenia i  podrażnień.

Jak przechowywać szampon w kostce?

Szampon w kostce najlepiej przechowywać w mydelniczce lub słoiku. Najważniejsze, aby wysuszyć go po każdym użyciu i trzymać z dala od wody. Dzięki temu uniknie rozpuszczenia i zachowa swoją trwałość na dłużej.

Jaki szampon w kostce wybrać?

Przy wyborze szamponu w kostce warto kierować się jego składem oraz indywidualnym cechami włosów, do których dopasowane są składniki. Ważne, aby kosmetyk miał, jak najwięcej naturalnych składników i nie zawierał substancji, które negatywnie wpływają na stan włosów i skóry głowy. Są to między innymi:

 • SLS i SLES – detergenty o silnym działaniu, które mogą podrażniać i wysuszać skórę,
 • Parabeny – środki, które przedłużają termin ważności kosmetyku. Mogą mieć niekorzystny wpływ na układ hormonalny,
 • Silikony – nie pozwalają substancjom odżywczym dostać się do włosów,
 • PEG i PPG – mogą przysłużyć się likwidacji naturalnej bariery lipidowej skóry głowy,
 • Składniki zawierające aminy (np. Triethanolamine and Cocamide DEA/MEA) – substancje o działaniu rakotwórczym,
 • Donory formaldehydu – ich działanie może powodować trwałe uszkodzenia skóry oraz jej odbarwienia.

Jakiej marki szampon w kostce warto wybrać?

Szczególnie polecamy szampony w kostce marki Bee Honest, które zawierają w większości substancje ekologiczne oraz pochodzenia naturalnego. Doskonale zadbają
o włosy normalne, przetłuszczające się czy suche.

Drugą, równie dobrą marką jest Sante. Ich szampony w kostce zawierają składniki naturalne oraz ekologiczne. Są wegańskie i mają dodatek olejków eterycznych. 

Jeśli jeszcze nie używałeś szamponu do włosów w kostce, zachęcamy do skorzystania z poniższych propozycji:

pixel